Zvládnu vyfotit krásnou fotografii i s “amatérským” fotoaparátem?

jrumanek / Blog, Jak fotografovat / / 0 Comments / 2 to se mi líbí

Chcete začít fotografovat a přemýšlíte jaký si koupit fotoaparát? Nebo již fotografujete a čtete články nebo diskuze, kde se řeší technika a jde vám z toho hlava kolem? Myslíte si, že se bez nejlepší techniky nedá udělat kvalitní fotka?

Můj názor je takový, že to není o technice, ale o tom co umíte a jaký žánr chcete fotografovat. Pokud byste se chtěli věnovat např. fotografování svateb nebo sportovní fotografií, kde se často dostanete do “extrémních” (hraničních) situací, které si kromě vašich znalostí a vaší pohotovosti a kreativity, žádají, abyste měli skvělé fotografické vybavení, pak by zněla odpověď ANO. Pokud však chcete fotografovat krajinu, východy či západy slunce a neděláte si ambice na noční krajinářskou fotografii, pak zní odpověď NE. Skutečně nepotřebujete profi vybavení a vystačíte si i se základní zrcadlovkou, popř. jakýmkoliv digitálním fotoaparátem, který umí fotit do RAWu. Dokonce ani RAW není podmínkou, ale je to jakási záruka toho, že takový foťák alespoň něco umí. Sám jsem začínal s Nikonem D50, který patřil k těm nejlevnějším zrcadlovkám a dobře si také pamatuji dva setové objektivy s ohnisky 18-55 a 55-200 s mizernou světelností. Pokud chcete začít fotografovat a nejste si jisti zda vás to bude bavit nebo jaký druh fotografie vás zaujme, doporučuji “nevyhazovat” velké množství peněz a kupte si amatérskou digitální zrcadlovku se základním objektivem, popř. nějaký kompakt z vyšší třídy. Toto vybavení vám bude zcela jistě dlouho dobu stačit.

Stativ

V případě, že budete chtít fotit v situacích, kdy budou špatné světelné podmínky nebo se z nějakého důvodu dostanete za hranice technických možností vašeho fotoaparátu, doporučuji koupit stativ! Nyní už budete mít kombinaci, se kterou zvládnete poměrně kvalitně vyfotit opravdu mnoho… Tak směle do toho! 🙂 Podobně jako u fotoaparátu investujte raději do něčeho levnějšího a postupem času si ujasníte, co vás limituje a podle toho si vyberete svůj vysněný typ! 🙂

Kolik to skutečně stojí?

Pro příklad uvedu, kolik vás může stát  technika, se kterou vyfotíte spoustu krásných fotografií, které zajisté neskončí jen ve vašem počítači, ale budou sa náramě vyjímat na stěnách vašich domovů.

Varianta s amatérskou zrcadlovkou

NIKON D3400 + 18-105 VR 13 000 Kč

VELBON M Series M43  1 200 Kč

_____________________________________________

Celkem 14 200 Kč

Varianta s kompaktním fotoaparátem

Canon PowerShot G9X Mark II  9 000 Kč

VELBON M Series M43  1 200 Kč

_____________________________________________

Celkem 10 200 Kč

S ohledem na to, že je tato investice nižší než cena mnohých mobilních telefonů, tak si myslím, že pro začátek, budete mít slušnou techniku s výborným poměrem cena/kvalita.

Věřím že, začínajícím fotografům to může hodně pomoci a především ušetřit spoustu peněz! Nedozvěděli jste se mnoho nových informací? Nezoufejte. Musíme jít pěkně popořadě a postupně zvyšovat míru detailu, kde se dostane i na zajímavější články právě pro vás.


Nedá mi to a ještě poslední poznámka k často diskutovanému tématu

Je úplně jedno zda jste NIKONista, CANONista, SONYsta či fotíte s technikou ostatních značek. Se všemi se dají vyfotit rovnocenné fotky, pokud používáte techniku ze
stejné třídy” (amatérské, poloprofi, profi) a záleží pouze na vás, který systém a ovládání vám bude více sedět.


Pokud vás tento článek zaujal  nebo jste zvědaví na některé z dalších témat, tak mi zde zanechte váš email a já vás budu o všem pravidelně informovat. Pokud by vás čtení přestalo bavit, tak se můžete kdykoliv odhlásit.

Pro ukázku a také pro motivaci mrkněte na několik fotografií z doby, kdy jsem fotil základním Nikonem D50 a o focení jsem toho skutečně moc nevěděl… Tak co myslíte? Jde to i s levnou technikou? 🙂