Jak si nepošlapat fotku?

jrumanek / Blog, Jak fotografovat, Návody / / 0 Comments / To se mi líbí

Lidé obdivují krásné zimní fotografie, které často vypadají idylicky, jsou prozářené sluncem, ale realita při focení je většinou úplně jiná. Pokud je v zimě jasno, tak je to spojeno s pořádným mrazem, který je doprovázen hromadou sněhu a mnohdy i silným větrem. Proto je potřeba se na rozdíl od léta na focení dobře připravit.

Teplé oblečení

Co asi každého jako první napadne, je potřeba mít teplé oblečení. Často fotím při teplotách cca -10 až -20°C a zmiňované oblečení je základ. Kromě klasického oblečení, mám dobrý tip na fotografické rukavice, které mají oddělávací palec a ukazováček, což je velkou výhodou při ovládání foťáku a mobilu a přitom jsou ruce stále relativně v teple. Tyto rukavice jsou, ale poměrně tenké, takže zvažte, zda zvolíte navíc ještě např. palčáky, které si dáte jako další vrstvu 🙂

Plánování

Dalším důležitým aspektem, který se pojí jak k oblečení, tak k technice, je plánování, protože jak už jsem zmínil výše, v zimě velmi brzy promrznete a každá minuta v teple se počítá :). Před focením je důležité si naplánovat, co chci fotit, kde to chci fotit a kdy to chci fotit. K tomu vám pomůže znalost terénu, v ideálním případě je dobré mít už promyšlenou kompozici a navštívit dané místo v době, kdy ještě není sníh.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak to chce také znalost dvou důležitých informací. První z nich je doba východu nebo západu slunce a druhou je vědět přesné místo, kde vychází slunce, což je nesmírně důležité pro kompozici výsledné fotografie. V dnešní době super techniky mám tipy na aplikace PeakFinder, Lumos, Weather.com či Aladin. Ty nám pomohou určit polohu východu i západu slunce, čas, ale také dokážou s poměrně velkou pravděpodobností předpovědět množství oblačnosti, vlhkost či další důležité údaje, které nám mnohdy ušetří spoustu času.

Jak si nepošlapat fotku

Další tip, který vám ulehčí focení v zimě, je rozmyslet si cestu kudy půjdete. Může to znít úsměvně, ale pěkně vás naštve, když přijdete na lokaci a vy zjistíte, že chcete fotit přesně tím směrem odkud jste přišli a všechny ty šlápoty ve sněhu budete mít v záběru a krásný neporušený prašan je pryč. Ano máte možnost fotku vyretušovat, ale proč ztrácet čas, když se dá vše rozmyslet a ušetřit si tak hromadu času.

Pozor na techniku

Dále si dejte pozor na to, abyste si nedýchali přímo na foťák. Když je venku -5°C a méně, tak uvidíte, jak vám rychle namrzá technika pokaždé když na ni dýchnete. V lepším případě neuvidíte přes hledáček a v horším případě dýchnete nechtěně na objektiv a celý si ho zamlžíte. Je dobré mít pro tyto případy suchý hadřík, ale taky se může stát, že jste dofotili, protože ho už v mrazu nevyčistíte a budete muset počkat až vám doma “rozmrzne”.

Vyvážení bílé

Často také slýchám debatu o tom, jak nastavit vyvážení bíle na sněhu. Na tuto otázku není jasná odpověď. Pouze zmíním, že když je krásně slunečno, tak si všimněte, že stíny na sněhu jsou do modra. Proto bych volil podle toho i vyvážení bíle. Není nic jednoduššího než si to změřit a pak bude vše na 100%. Tuto informaci, ale berte pouze jako doporučení, protože i já mám rád často zimní fotografie laděné do teplejší tónů. Také asi spoustu z vás napadne, že je to jedno a že si to doladíte až v počítači, protože fotíte do RAWu. Ano, je to pravda, ale já raději vidím fotku hned tak, jak chci aby vypadala a zároveň si tím ušetřím čas při zpracování.

Líbil se vám tento článek? Pokud ano, dejte „To se mi líbí“ mé facebook stránce a sdílejte 🙂